Humpolec versus Telč

3 Lis    Novinky

Mladá fronta DNES | 2.11.2012 | Rubrika: Vysočina | Strana: 2 | Autor: Jaroslav Šnajdr

Analytici se zaměřili na 50 kritérií a porovnali města na Vysočině. Nejlépe v anketě vyšlo město u dálnice D1

VYSOČINA Humpolec je na Vysočině Městem pro byznys. Podle poroty si vedl letos velmi dobře jak v přístupu veřejné správy, tak i v oblasti podnikatelského prostředí.
„Za rozvojem Humpolce stojí především stabilita a prověřený systém řízení města. S podnikateli se pravidelně scházíme například při společenských událostech a akcích našeho podnikatelského klubu,“ uvedl na včerejším slavnostním vyhlášení výsledků v Jihlavě starosta Humpolce Jiří Kučera.
Druhé místo si z letošního ročníku odnáší loni pátý Pacov. Nejlépe z celého kraje si vedl hned v několika kritériích – v míře nezaměstnanosti, ceně bytů či dostupnosti pozemků a prostorů pro podnikání. Třetí Jihlava má zase v celém kraji nejvyšší počet firem a nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost. Pochlubit se může i nejvyšším podílem výdajů věnovaných na veřejnou dopravu.
Průzkum zpracovala agentura Datank. Sledovala 50 kritérií.
A proč kraloval Humpolec? „Podniká se tady dobře. Je to i tím, že vedení radnice je otevřené diskusím a pracuje opravdu ve prospěch města, nevnímám tam lobbistické tlaky. I jinde na úřadech vnímám vůči podnikatelům vstřícnost,“ řekl spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard.
Důkazem atraktivity pro byznys je i vznik kongresového centra v centru města, které Humpolci může závidět i Jihlava.
Městem, které naopak zůstalo letos v podnikatelském klání na úplném chvostu, je Telč. Městu se zřejmě i díky horší dopravní obslužnosti nedaří dlouhodobě přilákat větší investory. A to i přesto, že lokality pro ně má.

Telči chybí větší zaměstnavatelé

Drobným podnikatelům se v Telči daří, potvrzuje majitel směnárny v centru historického náměstí Miroslav Brzek, který svůj podnik provozuje od roku 1993.
„Mně se tady podniká dobře, ale vím, že většina lidí musí za prací jezdit do větších měst v okolí. Jsme tady závislí hlavně na turismu, který se poslední roky s výjimkou letošního spíš zhoršuje. Není tu žádný větší podnik, který by zaměstnával víc lidí, ale s tím těžko někdo něco udělá. Podmínky město připravené má, ale je tu špatné spojení na dálnici,“ ví Brzek.

Živnostník roku 2012 pro Vysočinu Dušan Tripal má na podnikání v Telči odlišný názor. „Osobně jsem odešel z Telče kvůli finančnímu úřadu a nejsem sám. Vládne tu maloměstská závist a často až šikana hraničící se snahou o likvidaci malých a hlavně úspěšných firem. Úředníci finančního úřadu, zřejmě aby jejich pobočku nezrušili, si vymýšlejí práci a hledají chyby za každou cenu,“ míní Tripal.
Podle něho by se místní samospráva měla alespoň morálně o státní správu více zajímat, což by prý podnikání v Telči pomohlo.

FAKTA
Město pro byznys
Celkové pořadí
1. Humpolec
2. Pacov
3. Jihlava
4. Nové Město na Moravě
5. Chotěboř
6. Pelhřimov

Přístup veřejné správy
1. Pacov
2. Humpolec
3. Nové Město na Moravě

Reakce úřadu na e-mail
1. Pacov
2. Světlá nad Sázavou
3. Velké Meziříčí

A zde je ukazatel počtu podnikatelů, kteří zvažují rozšíření svého podnikání:
1. Humpolec           43,3 %
2. Náměšť nad Oslavou 43,3 %
3. Havlíčkův Brod     36,7 %

Zdroj: Datank